800’den fazla mahkum hapishaneden firar etti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki Kuzey-Kivu eyaletinin Butembo şehrindeki hapishaneden toplamda 800’den fazla mahkumun kaçtığı açıklandı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Butembo’da bulunan Kakwangura Hapishanesi “Mai-Mai Kata Katanga” adlı isyan eden grubun saldırısına uğradı.

Saldırıda, isyancılar 874 tutuklunun bulunmuş olduğu hapishanenin muhafaza ve hücre kapılarını kırarak, 800’den fazla mahkumun hapisten kaçmasına yardım etti.

Saldırı esnasında “Mai-Mai Kata Katanga” üyeleri ile güvenlik güçleri içinde çıkan çatışmada 2 polis ve 1 isyancı yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçleri şehrin kuzeydoğu yönüne doğru kaçan mahkumları yakalamak için operasyon başlattı.

Gedeon Kyungu Mutanga liderliğindeki ayrılıkçı grup “Mai-Mai Kata Katanga”, ülkenin en zengin eyaleti olan Katanga’nın bağımsızlığı için savaşını sürdürüyor.

Ülkenin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunmuş olduğu doğusu, 20 senedir altın ve kobalt benzer biçimde madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor. Silahlı grupların saldırısında binlerce sivil yaşamını yitirdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. 800’den fazla mahkum hapishaneden firar etti için yorumda bulun

    800’den fazla mahkum hapishaneden firar etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 800’den fazla mahkum hapishaneden firar etti için ilk yorumu yapabilirsin.