Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. 800’den fazla mahkum hapishaneden firar etti

800’den fazla mahkum hapishaneden firar etti

admin admin -
70 0

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki Kuzey-Kivu eyaletinin Butembo şehrindeki hapishaneden toplamda 800’den fazla mahkumun kaçtığı açıklandı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Butembo’da bulunan Kakwangura Hapishanesi “Mai-Mai Kata Katanga” adlı isyan eden grubun saldırısına uğradı.

Saldırıda, isyancılar 874 tutuklunun bulunmuş olduğu hapishanenin muhafaza ve hücre kapılarını kırarak, 800’den fazla mahkumun hapisten kaçmasına yardım etti.

Saldırı esnasında “Mai-Mai Kata Katanga” üyeleri ile güvenlik güçleri içinde çıkan çatışmada 2 polis ve 1 isyancı yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçleri şehrin kuzeydoğu yönüne doğru kaçan mahkumları yakalamak için operasyon başlattı.

Gedeon Kyungu Mutanga liderliğindeki ayrılıkçı grup “Mai-Mai Kata Katanga”, ülkenin en zengin eyaleti olan Katanga’nın bağımsızlığı için savaşını sürdürüyor.

Ülkenin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunmuş olduğu doğusu, 20 senedir altın ve kobalt benzer biçimde madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor. Silahlı grupların saldırısında binlerce sivil yaşamını yitirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir