Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Açık Bankacılık Mastercard ile ivme kazanıyor

Açık Bankacılık Mastercard ile ivme kazanıyor

-
1 0

Mastercard, Start Path programına beş finansal teknoloji (fintek) girişimini dahil ediyor. Startup’lar dört aylık program boyunca Mastercard’ın pazar lideri açık bankacılık teknolojisi, veri bağlantısı ve analitik çözümleriyle şirketlerini geliştirme fırsatı bulacak. Mastercard, 2014 yılından bu yana, Start Path programı aracılığıyla 49 ülkeden 360’tan fazla şirketle iş birliği yaptı.

Mastercard, açık bankacılığı hızlandırmak ve finansal katılımı artırmak adına yürüttüğü küresel girişim katılım programı Mastercard Start Path’e beş yeni fintek girişimini kabul ettiğini açıkladı. Dört aylık bir programa katılacak startup’lar, Start Path ile Mastercard’ın pazar lideri açık bankacılık teknolojisi, veri bağlantısı ve analitik çözümleriyle işletmelerini geliştirirken, Mastercard’ın sektör uzmanlığı ve pazar içgörüleriyle desteklenecek. Startup’lar ayrıca, Mastercard’ın dünya çapındaki bankalar, zanaatkarlar, iş ortakları ve dijital oyunculardan oluşan ekosistemiyle açık bankacılık çözümleri sunma ve çözümlerini ölçeklendirme konusunda etkileşim kurabilecek.

Mastercard Açık Bankacılık ve API’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Jess Turner, “Mastercard olarak gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri vasıtasıyla dijital ekonominin faydalarını daha fazla işletmeye ulaştırma ve onlara tüketici tercihi sunma konusunda kararlıyız. Start Path’e katılan finteklerle yapacağımız iş birliğiyle açık bankacılığı bankacılık ve finansın yeni alanlarına taşıyacağız. Finansal kuruluşlar, teknoloji sağlayıcıları ve küçük işletmelere daha fazla fırsat yaratacağımız için son derece heyecanlıyız.” dedi.

Mastercard Start Path programına katılmaya hak kazanan fintekler açık bankacılığı benimsemeleri adına, öncü kredi puanlaması uygulamasından yapay zeka aracılığıyla finansal içgörü edinimine kadar birçok hizmete erişebiliyorlar. Programa dahil olan, farklı sektörlerden fintekler şu şekilde:

  • Algoan (EU): Öncü kredi puanlama çözümleri geliştirerek kredi verenlere daha adil karar alma imkanı tanır.
  • Blockmate (NAM): Bankacılık uygulamalarını ve kripto borsalarını zahmetsiz bir şekilde birbirine bağlayarak güvenli ve birleşik finansal cüzdanlar yaratır. 
  • Dimply (EU): Finans kuruluşlarındaki dijital kurucuların, müşterilere uygun ölçekte, onlarla ilgili deneyimler oluşturmasını ve bu deneyimleri kişiselleştirmesini sağlar.
  • FinGoal (NAM): İşlem verilerini analiz edip zenginleştirerek, tüketicilere uygun içerik ve teklifler sunar.
  • Fuse by Pave (EU): İşlemlere ve açık bankacılık verilerine yapay zeka destekli analizler uygulayarak büyümeyi destekleyen derin müşteri içgörüleri elde eder.

Açık bankacılığın ilk savunucularından biri olan Mastercard, inovasyonu teşvik eden ve müşterilerine bulundukları yerde çözüm sunabilen küresel bir altyapı sağlıyor. 2014 yılından bu yana, Start Path programı aracılığıyla 49 ülkeden 360’tan fazla şirketle iş birliği yapan Mastercard, açık bankacılık yoluyla, işletmelere ve topluluklara öngörü ve erişim desteği sağlamak adına teknoloji ve ortaklıklara odaklanarak “bir milyar insanı dijital ekonomiye katma taahhüdü” konusunda emin adımlarla ilerliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir