Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye Gündemi
  4. »
  5. Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali hizmete açıldı

Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali hizmete açıldı

admin admin -
102 0

Muş’ta Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından canlı bağlantı ile katılarak gerçekleştirildi.

Açılışa, Muş Valisi İlker Gündüzöz, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Ekin, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Varto Kaymakamı Mehmet Güder, DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen, DSİ 172 Muş Şube Müdürü Servet Fırat ve AK Parti İl Başkanı İbrahim Avcı katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nden video konferansla bağlantı yaptığı törende, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin kurdelesi kesildi.

Programın peşinden gazetecilere açıklama meydana getiren Vali Gündüzöz, Alparslan-2 Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin en mühim projelerden biri bulunduğunu belirtti.

“Projeyle 280 megavat kurulu güç elde edildi ve 862 gigavat saat ortalama elektrik üretilecek. Bu da 1 milyar liranın üstünde yıllık katkı demek.” diyen Gündüzöz, şu şekilde konuştu:

“Bunun ötesinde Muş için daha başka anlamları da var. Bizim 50 senelik içme suyu ihtiyacımızı karşılayacak olan bir projede yürüyor bu barajla beraber. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün ihale etmiş olduğu, geçen yıllardan devam eden işimizi inşallah bu yıl içinde bitireceğiz. Bu ilin 50 yıl içme suyu mevzusunda tereddüdü olmayacak. Muş Ovası suyla buluşacak. Artık bir Çukurova, bir Konya Ovası daha geliyor. Bu vesileyle başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve alın teri döken her insana şükranlarımızı arz ediyoruz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir