Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kültür & Sanat
  4. »
  5. Başkan Pekyatırmacı Bosna Hersek'te Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katıldı

Başkan Pekyatırmacı Bosna Hersek'te Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katıldı

-
1 0
  • Selçuklu Belediyesi ecdat yadigarı olan Bosna Hersek’le gönül bağlarını kuvvetlendirmeye devam ediyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Boşnakların İslam’ı kabul etmesinin önemli sembollerinden olan Ayvaz Dede Şenliklerinin 513’üncüsüne de katıldı.
     
  • Başkan Pekyatırmacı : “Boşnak kardeşlerimiz burada hem  İslam’ı hem de bizi temsil ediyorlar”

 

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı 513. Ayvaz Dede Şenlikleri’nde de ecdat yadigarlarını yalnız bırakmadı. Prusac kasabasındaki görkemli bir  törenle sona eren şenlikler renkli gösterilere sahne oldu. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı bu yıl da Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni temsilen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile birlikte şenliklere katılarak bu kadim geleneğin coşkusuna ortak oldu.

Programa Başkan Pekyatırmacı’nın yanı sıra Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile Türkiye ve Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden gelen çok sayıda kişi katıldı.

Prusac’taki 285 atlının geçişi ve Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği’nin konserine binlerce kişi katıldı.

Başkan Pekyatırmacı: “Bosna Hersek’in gönül coğrafyamızdaki yeri her zaman ayrıdır”

Ecdadın en büyük emanetlerinden olan Bosna Hersek’le gönül bağlarının günden güne daha da kuvvetlendiğinin altını çizen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “Bosna Hersek’te Ayvaz Dede kutlamaları  için burada bulunuyoruz. Burada Boşnak kardeşlerimiz Müslüman oluşlarını Ayvaz Dede kutlamaları kapsamında 513 yıldır  Prusac’ta Ayvaz Dede’yi de  anarak kutluyorlar.  Boşnak Müslüman kardeşlerimiz aslında hem İslam’ı temsil ediyorlar hem de bizi temsil ediyorlar.  Biz de  onların yanında olmak için Türkiye’den farklı ekiplerle, farklı gruplarla  bu özel programa iştirak ediyoruz. Karatay Belediyemizle birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliğini temsilen Ayvaz Dede Şenlikleri’ne iştirak ettik. Yine  burada farklı bölgelerden gelen  sancakları taşıyan  atlı gruplara Karatay Belediyemizle birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliği öncülüğünde kıyafetlerini  bu sene biz Konya’dan  getirdik  ve inşallah bundan sonra da  bu desteğimiz devam edecek. Yine Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Ayvaz Dede Şenlikleri’nin  bu alanda düzenlenmesiyle ilgili ciddi manada katkılar sunuluyor. Bu katkıyı  inşallah bundan sonra aynı şekilde devam ettireceğiz. Ben organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz her zaman Boşnak kardeşlerimizin yanındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak hem İslam aleminin hem de mazlum milletlerin yanındayız ve yanlarında olmayı sürdüreceğiz. ” şeklinde konuştu.

Başkan Kılca: “ Bizler gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Gönül coğrafyasının en önemli mekanlarından bir tanesinde olduklarını ifade ederek sözlerine başlayan  Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca:Ayvaz Dede Şenlikleri’nin 513.  kutlamalarındayız. Tabii Osmanlı Devleti’nden bu yana burada İslam’ın Saraybosna’da, Bosna Hersek’te ve bu bölgelerde gönül coğrafyamızda insanlar Türklerle birlikte Müslümanlarla birlikte yaşamışlar. Bugün de geleneklerini devam ettiriyorlar. Türkiye Türkiye’den ibaret değildir. Dolayısıyla Türkiye’de bir şey olduğu zaman buradaki Müslüman kardeşlerimiz bize hep dua ederler. Biz de onların bir sıkıntıları olduğu zaman onları her zaman destek veriyoruz  vermeye de devam edeceğiz inşallah. Bugün bu şenliğin düzenlenmesinde Selçuklu Belediyemizle birlikte biz de Karatay Belediyesi olarak destekte bulunduk. Yine burada büyükelçiliğimiz, komutanlarımız Türkiye’den gelen misafir belediye başkanlarımızla  birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliğini de temsil ederek buradaki şenliğe iştirak etmiş olduk. Türkiye’yi temsil ettik. Tabii buradaki kardeşlerimizin birliği, beraberliği ve İslam’ın bu bölgede ilelebet daim olması için  bu tür şenlikler, bu tür organizasyonlar önemli. Buradaki  kardeşlerimizi biz hep Türk olarak görüyoruz. Bu tür birliktelikler bu tür kardeşlikler önemli. Dolayısıyla gönül coğrafyamızdaki her yerde biz de Türkiye olarak destek vermeye devam edeceğiz ben buradaki tüm kardeşlerimize organizasyonda emek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu birlik ve beraberliğimizin de daim olmasını temenni  ediyorum.”dedi.

Binlerce kişinin katıldığı ve muhteşem bir coşkunun yaşandığı şenlikler Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından kılınan öğle namazıyla tamamlandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir