Son Dakika

Brent petrolün varil fiyatı 100,37 dolar

Dün 102,47 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 99,34 dolar seviyesinde tamamladı. 

ABD’de petrole olan talebin beklentilerin üstünde seyrettiğine ilişkin verilerle dün bir miktar yükseliş kaydeden petrol tutarları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugün Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda gelecek dönem para politikalarına ilişkin yapacağı değerlendirme öncesi az da olsa yükselişine devam ediyor.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış da talebin yüksek seyrettiği algısıyla tutarları destekledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta ortalama 3 milyon 300 bin varil azalarak 421,7 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların ortalama 450 bin varil azalacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 8 milyon 100 bin varil azalışla 453,1 milyon varile düştü.

Söz konusu dönemde ABD’nin benzin stokları da 100 bin varil azalışla 215,6 milyon varil oldu. Dünyanın önde gelen navigasyon şirketlerinden Tomtom’un Trafik Endeksi verileri de Asya Pasifik, Avrupa ve Kuzey ABD araçla gezi seviyelerinin 24 Ağustos itibarıyla kuvvetli bir haftalık gelişme kaydettiğini gösteriyor.

Kazakistan’nın ham petrol ihracatının, liman tesislerinde yapılması ihtiyaç duyulan onarım çalışmaları sebebiyle aylarca aksayabileceğine yönelik haberler de fiyatlar üstünde etkili oldu. Söz mevzusu bakım çalışmalarının ağustosta günlük 1 milyon varilden fazla petrol sevkiyatını etkileyebileceği tahmin ediliyor.

Öte taraftan, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman’ın hafta başlangıcında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun petrol fiyatlarında son dönemde yaşanmış olan düşüşlere karşılık üretimi kısabileceğini açıklaması, piyasalarda arz daralması endişelerini destekleyerek fiyatlardaki yükselişte etkili oluyor.

OPEC+ grubu, eylül ayı için beklenenden daha düşük bir üretim artışına giderek petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma sonucu almıştı. Grup, temmuz ve ağustos ayları için günlük 648 bin varil üretim artışı hedeflemişti.

Brent petrolde teknik olarak 100,50 ile 100,87 dolar aralığının direnç, 99,73 ile 99,33 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu