Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Son Dakika
  4. »
  5. Çat Barajı’nda üretilen somonlar ihraç ediliyor

Çat Barajı’nda üretilen somonlar ihraç ediliyor

admin admin -
66 0

Adıyaman’daki Çat Barajı’nda üretilen alabalıklar başta Rusya ve Japonya olmak suretiyle birçok Avrupa ülkesine Türk somonu olarak ihraç ediliyor.

Adıyaman iç sularında yer alan 18 alabalık üretim tesisinin 11’i Çat barajında bulunuyor. Sıcak yaz aylarında su sıcaklığının 15 ila 22 aşama içinde olmasından dolayı balıklar yaşayabiliyor.

Üreticiler tarafınca tercih edilen Çat Baraj Göletinde kültür balıkçılığı yapılıyor. Baraj gövdesinin yüzde 2’sine kurulan kafeslere 4-5 gram iken bırakılan alabalıklar, 6 ay sonrasında 350-400 gram ağırlığına ulaşınca ‘Türk Somonu’ olarak ihraç ediliyor. Ülkemize döviz girdisi elde eden balıklar Rusya, Japonya başta olmak suretiyle birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Üretilen balıkların ortalama yüzde 20’si ise iç pazarda tüketiliyor.

Dünya’da eşi benzeri olmayan ve 3 bin yılda oluşan yüzen adaların bulunduğu Çat Barajı bir taraftan turizme katkı sağlarken, öteki taraftan ekonomiye katkı sağlıyor.

Balık yetiştiricisi Cebrail Korutürk ise, kafeslere 5 gram olarak bırakılan balıkların 6 ay içinde 350-400 gram ebatlarına ulaştığını ve bu balıkların ihraç edildiğini söylemiş oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir