Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Çin ‘kırmızı’ alarmda

Çin ‘kırmızı’ alarmda

admin admin -
55 0

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin kuzey, doğu ve iç kesimlerinde tesiri hissedilen sıcak hava dalgası sebebiyle yayımladığı “kırmızı uyarının” sürdüğünü beyan etti.

Merkezden meydana getirilen açıklamada, bugün Gansu, Şaanşi, Hınan, Anhui ve öteki eyaletlerin bazı bölümlerinde 35 ila 39 derece ısı değerlerinin görülmesinin beklendiği açıklandı. Şaanşi, Siçuan, Hubey, Hunan, Anhui, Ciangşi ve Cıciang eyaletleri ile Çongçing’de ise 40 dereceyi aşan sıcaklık değerleri ölçülebileceği kaydedildi.

Meteoroloji yetkilileri, yerel otoritelere sıcak hava dalgasına karşı tedbir almaları, açık havadaki iş faaliyetlerini durdurmaları, yangın koruma tedbirlerine duyarlılık göstermeleri ve kırılgan durumdaki nüfusun gereksinimlerini dikkate almaları uyarısında bulunmuş oldu.

“Kırmızı” uyarı, Çin’in 4 dereceli sıcak hava uyarı sisteminde en yüksek seviyeyi temsil ediyor. Ikazlar, yüksekten düşüğe “kırmızı”, “turuncu”, “sarı” ve “mavi” şeklinde sıralanıyor.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, subtropikal yüksek basınçtan meydana gelen sıcak hava dalgası sebebiyle 12 Ağustos’ta bu senenin ilk “kırmızı uyarısını” yayımlamıştı.

Doğu ve kuzey kesimlerinde son 60 senenin en yüksek sıcaklık değerlerinin kaydedildiği sıcak hava dalgası sebebiyle Yangzı Nehri’nde son 157 senenin en düşük su seviyesi ölçülmüştü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir