Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. DSÖ: Dünyadaki tıbbi tesislerin yarısında hijyen hizmetleri yok

DSÖ: Dünyadaki tıbbi tesislerin yarısında hijyen hizmetleri yok

admin admin -
89 0

DSÖ ve UNICEF, dünya genelinde tıbbi tesislerin yarısında basit hijyeni elde eden unsurların olmadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) hazırladığı ortak raporda, hastane, klinik ve diğer tıbbi tesislerdeki hijyen durumuna ilişkin veriler paylaşıldı.

Raporda, tıbbi tesislerin yüzde 68’inde hijyen araçlarının hastaların bakılmış olduğu noktalarda, yüzde 65’inde el temizliği araçlarının bir tek tuvaletlerde bulunmuş olduğu belirtilirken, tıbbi tesislerin yüzde 51’inin rahat hijyen kriterlerine uyduğu vurgulandı.

10 tıbbi tesisten birinde basit hijyen hizmeti yok

Dünyada her 10 tıbbi tesisten birinin ise rahat hijyen hizmetlerinden yoksun bulunduğunun altı çizildi.

Hijyen malzemesi eksikliğinin en oldukça azca gelişmiş ülkelerde görüldüğü, bu ülkelerdeki tıbbi tesislerin bir tek yüzde 53’ünün güvenli su kaynağına haiz olduğu kaydedildi.

Sahra Altı Afrika devletlerinde de hijyen malzemesi eksikliğinin varlığına işaret edilerek, bölgedeki tesislerin yüzde 73’ünde alkollü el dezenfektanı ve sabunların bakım noktalarında bulunmuş olduğu, yüzde 37’sinin tuvaletlerinde ise su ve sabun bulunmadığı bildirildi. Rahat hijyen unsurlarının olmadığı tıbbi tesislerden 3,85 milyar kişinin hizmet almış olduğu, 688 milyon kişinin ise hiçbir hijyen hizmeti olmadan tedavi edilmiş olduğu açıklandı.

DSÖ üyesi ülkelere davet

Raporda değerlendirmelerine yer verilen DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sıhhat Direktörü Dr. Maria Neira, tıbbi tesislerde hijyen imkanları gerekliliğinin tartışılmaz bulunduğunu vurgulayarak, “Tıbbi tesislerdeki hijyen hizmetleri gelişimi, salgınları önleme ve ön hazırlık için yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır. Tıbbi tesislerde rahat hijyen malzemeleri olmadan sıhhat güvenliği sağlanamaz.” dedi.

Neira, tıbbi tesislerde su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerini çoğaltmak suretiyle 2019 Dünya Sıhhat Asamblesi’nde alınan kararın uygulanması için DSÖ üyesi ülkelere çağrıda bulunmuş oldu.

“Her yıl 670 bin yeni doğan bebek, hijyen eksikliği sebebiyle ölüyor”

UNICEF İklim, Çevre, Enerji ve Afet Riskinin Azaltılması Direktörü Kelly Ann Naylor da tıbbi tesislerde rahat hijyen kuralları bulunmadığı sürece hastaların sıhhat hizmeti alamayacağını altını çizdi.

Naylor, şunları kaydetti:

“Temiz su ve rahat hijyen hizmetleri bulundurmayan hastane ve klinikler, hamile anneler, yeni doğan bebekler ve çocuklar için ölüm tuzağıdır. Her yıl 670 bin civarında yeni doğan bebek, kan zehirlenmesinden yaşamını yitirmektedir. “

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir