Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Son Dakika
  4. »
  5. Enerji krizi Asya’ya da kayabilir

Enerji krizi Asya’ya da kayabilir

admin admin -
69 0

Rusya ile Ukrayna içinde devam eden savaş sebebiyle derinleşen enerji krizi sadece Avrupa’da değil Asya vatanlarında de fiyat artışları, yüksek talep ve yetersiz arz şeklinde problemleri ortaya çıkardı.

Norveç merkezli bağımsız araştırma kuruluşu Rystad Energy’nin LNG ve Elektrik Piyasaları Analisti Kaushal Ramesh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de fiyatların yükselişinin sürdüğünü söylemiş oldu.

Asya spot piyasalarında da gaz fiyatlarının yükseldiğine dikkati çeken Ramesh, Asya piyasalarında Güney ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerindeki ülkelerin yüksek tutarları karşılayamamaları sebebiyle “kara kış” ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. Ramesh, “Fuel-oil yada kömür şeklinde alternatif kaynaklara yöneliş de olacaktır sadece bunu yapamayan ülkeler kesinti risklerini yaşayabilecektir.” dedi.

Ramesh, Japonya ve Cenup Kore şeklinde Asya’daki OECD ülkelerinin Avrupa ile rekabet gücüne haiz bulunduğunu, sadece gelecek kış Asya ile Avrupa içinde bir çekişme yaşanacağını beyan etti.

Yüksek LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) tutarları sebebiyle gaz satın alamayacak Asya ülkelerinin elektrik kesintileriyle karşılaşacağını dile getiren Ramesh, “Pakistan’ın bazı bölgeleri hazirandan bu yana 12 saatlik kesintilerle karşı karşıya kalırken gübre farikalarından elektrik santrallerine tekrardan gaz tahsisi yapılmış oldu ve bir besin krizine zemin hazırlanmış oldu. Ülkenin azalan döviz rezervleriyle birleştiğinde enerji sıkıntısı Pakistan’ı geri dönüşü seneler alabilecek kısır bir ekonomik sarmalın içine sokabilir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Güney Kore kasıma kadar LNG depolarını yüzde 90 doldurabilir”

Ramesh, yüksek fiyat ortamı, devam eden sıcak hava dalgası şeklinde sebeplerle gaz talebinin yükseldiğini ve bunun da bazı LNG kargolarının Asya’dan Avrupa’ya kaymasına niçin bulunduğunu söyledi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir