Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Fransa’da kuraklık

Fransa’da kuraklık

admin admin -
77 0

Fransa’da yaşanan kuraklık sebebiyle 10,4 milyon evde, duvar çatlakları başta olmak üzere birçok hasarın meydana geldiği duyuruldu.

Fransız basınının Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberlere bakılırsa, kuraklık ülkedeki evlerde ve yaşam alanlarında hasarlara yol açtı.

Kuraklık ve sıcak hava dalgasının evleri daha kırılgan hale getirmesi sebebiyle 10,4 milyon evde çatlaklar oluştu. Fransızların çoğunun oluşan bu çatlaklar sebebiyle evlerinde kaygı içinde yaşamış olduğu, imkanı olanların bahçeye taşındığı, sigorta şirketlerinin bu durumu naturel afet kapsamına almaması sebebiyle ailelerin zor durumda kaldığı ifade ediliyor.

10 aydan uzun devam eden prosedürler korkutuyor

Mağdurlar, yetkililerin yeterince ilgi göstermemesi sebebiyle dernekler vasıtasıyla seslerini duyurmaya çalışıyor. Öte taraftan, bir evin doğal afet sigortası kapsamına alınması ve prosedürlerin tamamlanması için ise minimum 10 ay gerekiyor. Bu süreç kapsamında hasarlı evlerin tamirine ilişkin sorumluluk bir tek ev sahiplerini bağlıyor.

Fransa’da 26 Temmuz 2022’de yayımlanan kararnameyle yalnız 20 belediye kuraklıktan etkilenen bölgeler arasına alınmıştı. Öteki bölgelerdeki hasarlı evlerin sahiplerinin durumunun nasıl biteceği ise hemen hemen netlik kazanmış değil. Ülkedeki evlerde oluşan çatlakların ana sebebi, kuraklık ve buna bağlı olarak nemini kaybeden kil tabakasının bozulması olarak gösteriliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir