Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye Gündemi
  4. »
  5. Kırtasiye ürünleri denetimlerini yoğunlaştırdı

Kırtasiye ürünleri denetimlerini yoğunlaştırdı

admin admin -
63 0

Ticaret Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılı yaklaşırken sahada okul ve kırtasiye malzemesi denetimlerine hız verdi. Vatandaşların okul alışverişlerini güvenle yapması için çeşitli tedbirler uygulanıyor.

Bakanlık tarafınca “güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” prensibiyle meydana gelen kırtasiye ve okul malzemelerine yönelik denetimlerde, defter, kalem, silgi, kalemlik, okul çantası, çocuk ayakkabıları, okul formaları ve öğrenci giysileri inceleniyor.

Bu kapsamda özellikle yapımcı ve ithalatçıların yoğun olduğu illere odaklanılırken ürünlerin etiket detayları, uyarı ve işaretlemeleri kontrol edilerek riskli olduğu değerlendirilen ürünlerden numune alınıyor.

Kimyasallara yönelik testler yapılıyor

Denetimlerde, ticaret denetmenleri tarafınca riskli görülen ürünlerden numune alınırken akredite laboratuvarlarda çeşitli kimyasal ve fizyolojik testler gerçekleştiriliyor.

Kırtasiye ürünleri, azo boyar maddeler, fitalat, ağır metaller, kurşun, PAH, benzen, uçucu organik bileşikler, kadmiyum ve DMF yönünden, kokulu silgiler, yapıştırıcılar ve sprey boyalar ise alerjen maddeler yönünden teste doğal olarak tutuluyor. Okul giysileri, azo boyar maddeler, organik kalay bileşikleri, nikel, kadmiyum ve nonilfenoller yönünden incelenirken elyaf içerik bilgilerinin doğruluğu da denetim ediliyor.

Ayakkabılarda ise DMF, azo boyar ve krom VI şeklinde kimyasallar ile etiket bilgilerine yönelik testler yapılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir