Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto Para Piyasasında Volatilite

Kripto Para Piyasasında Volatilite

-
1 0

Yaz rehaveti adeta kripto paralara da çöktü.  Kripto paralar, yatırımcılarını “Nerede o volatilitesi yüksek günler!” dedirtecek son derece durgun ve hareketliliğin az olduğu günlerden geçiyor.  Peki yatırımcıların hasretle beklediği ancak kripto para piyasasına yeni girmiş veya az tecrübeli oyuncular tarafından olumsuz bir ifade olarak algılanan “Volatilite” ne demek? Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, kripto para piyasasında “Volatilite nedir?” kaleme aldı.

Volatilite, en basit tabirle bir varlığın fiyatının zaman içinde ne kadar yukarı veya aşağı hareket ettiğinin bir ölçüsüdür. Finansal piyasalarda Türkçe karşılığında zımni oynaklık olarak da kullanılır. Volatilite kelime anlamı ile oynaklık demektir. Genel olarak, bir varlığın fiyat hareketi ne kadar değişken olursa bir yatırım olarak o kadar riskli olarak kabul edilir. Kripto para piyasasında da bu şekilde bir algı yaygındır. Volatilitesi yüksek bir kripto paralar daha kısa sürede yüksek getiri imkanı sunabildiği gibi daha yüksek kayıplar oluşturma potansiyeline de sahiptir.

Geleneksel finans piyasalarında olduğu gibi volatilite, kripto para piyasalarında da önemli bir risk ölçüsüdür. Dijital doğaları, henüz tam regüle olmayan yapıları ve nispeten minimal piyasa büyüklükleri nedeniyle kripto para birimleri diğer varlık sınıflarının çoğundan daha değişken bir fiyatlamaya sahiptir. Sahip olduğu daha yüksek volatilite seviyesi nedeniyle bazı yatırımcıların nispeten kısa süreler içinde büyük getiriler elde etme imkanına erişir. Kripto para piyasalarındaki oynaklığın, artan düzenlemelerle birlikte daha geniş çapta benimsenmesi ve pazar büyümesinin bir sonucu olarak uzun vadede azalması ise muhtemel olarak beklenen senaryodur.

Volatilite, yatırım riskini değerlendirirken düşünülmesi gereken başlıca faktörlerden biridir. Genel olarak finansal piyasalarda volatilitesi düşük yatırım enstrümanlarının getirisi düşük kalırken volatilitesi ve dolaylı olarak riski yüksek olan yatırımlar ise yatırımcılarına daha yüksek getiri sunmaktadır.

  • Geçmişi 10 ila 15 yıla dayanan bir varlık sınıfı o kripto paralar, bir dizi dik sert yükselişler ve ardından sert düşüşler gördü ve gerek regülasyonların henüz faaliyete geçmemesi, gerekse piyasa büyüklüğünün sınırlı olmasından kaynaklı olarak hisse senetlerinden daha değişken bir kategori olarak kabul edildi. Bununla birlikte, Bitcoin’deki daha yüksek işlem hacimleri ve artan kurumsal katılım, zaman içinde lider kripto para biriminin oynaklığının azaldığını ortaya koyuyor. Piyasa derinleştikçe ve katılımcı sayısı arttıkça zımni oynaklığın düştüğünü, buna paralel olarak da riskin daha azaldığını ve tabana yayıldığını görmekteyiz. Daha düşük işlem hacmine sahip diğer kripto para birimleri ise henüz gelişmekte olan kripto varlıklar olmaları sebebiyle oynaklık eğiliminin daha yüksek olduğu bir yatırım sınıfı olarak göze çarpıyor.
  • Volatiliteyi artırabilecek faktörler arasında; olumlu veya olumsuz haberleri, beklenenden daha iyi veya daha kötü veri ve bilançoları, yetkili kişilerin söylemlerini  sayabiliriz. Alım satım hacmindeki alışılmadık derecede yüksek artışlar genellikle volatiliteye karşılık gelmektedir. Volatilitenin analizi ve dinamikleri, spot ve kaldıraçlı risk yönetimi analizinde oldukça önemli bir faktör olmaktadır.

2022 yılında yaşanan Luna – Terra ve FTX olaylarından çıkarılması gereken ders; kripto para piyasasında strateji oluştururken risk yönetiminin ileriye yönelik olarak planlanması gerektiğidir. Zımni volatilite gibi metrikler ise çok yönlü bir risk yönetimi araç setinin en önemli bileşenlerinden biridir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir