Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haber
  4. »
  5. Mardin’de damda uyku keyfi

Mardin’de damda uyku keyfi

admin admin -
88 0

Sıcaklığın ara sıra 40 dereceyi aştığı Mardin’de sıcaktan bunalanlar evlerinin damına kurmuş oldukları, bölgede “taht” olarak adlandırılan sedirlerde zaman geçirip uykuya dalıyor.

Sıcaklığın ara sıra 40 dereceyi geçmiş olduğu kentte yaşayanlar, yazları evlerinin damında bulunan ortalama 1 metre yükseklikte, bölgede “taht” olarak adlandırılan sedirlerde zaman geçiriyor. Yiyecek yenilen, sohbetler edilen, çay ve kahve tadı yapılan tahtlarda misafirler de ağırlanıyor. Gece ise tahtlara yatak serilerek güzel görünüm eşliğinde ve yıldızların altında sema seyredilerek uykuya dalınıyor.

“Günün tüm yorgunluğunu tahtın üstünde atabiliyoruz”

Şar Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuk babası Veysi Üzrek, evlerinin Mardin Kalesi’nin eteklerinde olduğunu belirtti. Sabahtan akşama kadar çalışıp eve geldiklerinde serinlemek istediklerini ifade eden Üzrek, bundan dolayı damdaki tahtlarda zaman geçirmeyi tercih ettiklerini söylemiş oldu.

“Yemeğimizi yiyoruz, çayımızı içiyoruz, çocuklarımızla şakalaşıyoruz. Kimi zaman komşular da geliyor, onlarla da burada zamanımızı geçiriyoruz” diyen Üzrek, gece vakti ise tahtlara yatakları serdiklerini söylemiş oldu.

Üzrek, gökyüzünü izleyerek uyuduklarını, tahtlarda zamanı şehrin tüm ihtişamını seyredebildiklerini açıkladı. Açık havada uyumanın huzur verdiğini özetleyen ​​​​​​​Üzrek, “Mardin için ‘gündüzü seyranlık, gecesi gerdanlık’ diye bir tabir var. Tahtlarda oldukca rahat ediyoruz. Günün tüm yorgunluğunu tahtın üstünde atabiliyoruz. Gece bir saatlik uyku bile tüm güne karşılık. Sabah dinç kalkıyoruz.” dedi.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir