Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Son Dakika
  4. »
  5. Mark Zuckerberg, Hunter Biden ile alakalı haberi sansürlediklerini itiraf etti

Mark Zuckerberg, Hunter Biden ile alakalı haberi sansürlediklerini itiraf etti

admin admin -
74 0

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2020 seçimleri döneminde Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden hakkında çıkan bir haberi algoritmik olarak sansürlediklerini itiraf etti.

Zuckerberg’in Joe Rogan’ın podcast programında, 2020 seçim döneminde Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarında babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığına yönelik ortaya çıkan habere ilişkin yapmış olduğu açıklamalar gündem oldu.

O dönem Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), seçim neticelerini etkileyecek dezenformasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısı yaptığını belirten Zuckerberg, bu yüzden algoritmik olarak haberi sansürlediklerini söylemiş oldu.

Zuckerberg, “Bu kararın yanlış bulunduğunu bilmek beni oldukça rahatsız ediyor. Yapmamamız ihtiyaç duyulan bir şeyi yaptık, en kötüsü de bu” ifadesini kullandı.

2016’daki başkanlık seçimlerinde Rusya’nın oldukça fazla tesiri olduğuna işaret eden Zuckerberg, “FBI bizlere geldi ve ekibimizdekilere dikkatli olunması icap ettiğini söylemiş oldu. Bizi bilhassa bu haber mevzusunda uyarmadı fakat bu haber de bağlam dahilindeydi” diye konuştu.

New York Post, Hunter Biden’ın bilgisayarını ortaya çıkarmıştı

New York Post gazetesi 14 Ekim 2020’de yayımladığı haberde, Hunter Biden’ın Delaware’deki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Biden’ın, başkan yardımcılığı yapmış olduğu dönemde oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukrayna’ya baskı yapmış olduğu öne sürülmüştü.

Söz mevzusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki çekmiş, Twitter’ın o dönemki CEO’su Jack Dorsey bu kararın hata bulunduğunu kabul etmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir