Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Okyanusların Kızı Bengisu Avcı'dan Yeni Bir İlk

Okyanusların Kızı Bengisu Avcı'dan Yeni Bir İlk

-
1 0

Bengisu Avcı ve Murat Öz,  Anzak Koyu – Gökçeada arasında yüzen ilk yüzücüler oldular

Dünya Açık Su Yüzme Federasyonu tarafından Manş, Catalina ve Manhattan Adası parkurlarını yüzen sporculara verilen “Triple Crown” (Üçlü Taç) ödülünü kazanan ilk Türk kadın yüzücü Bengisu Avcı ile Murat Öz, Cumhuriyet’in 100. Yılında anlamlı bir yüzüş daha gerçekleştirerek 22 km’lik Gelibolu Anzak Koyu – Gökçeada arasında yüzen ilk yüzücüler oldular.  Bengisu Avcı dünyaca ünlü su sporları markası Arena ve markanın Türkiye temsilcisi Sportive’in desteğiyle parkuru 10 saat 40 dakikada, 20.000 kulaç atarak tamamladı.

Türkiye’nin yeni bir ultra maraton parkuru olarak da kabul edilebilecek bir mesafeye sahip olan, daha önce çeşitli kereler farklı yüzücüler tarafından denenen ancak akıntı sebebiyle bitirilemeyen Gelibolu Anzak Koyu – Gökçeada arasındaki parkur, hakem Bahtiyar Özçaldıran’ın gözetiminde tamamlandı. 

Okyanuslardaki 7 zorlu parkurdan oluşan Oceans 7’yi yüzen ilk Türk kadını olma hedefiyle Manş, Catalina ve Manhattan’ı geçen Bengisu Avcı, önümüzdeki aylarda  Cook Strait (Yeni Zelanda), Cebelitarık Boğazı (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya) ve Tsagaru Kanalı (Japonya) kanallarını da yüzerek Oceans 7’yi tamamlamayı ve tarihe adını yazdırmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir