Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haber
  4. »
  5. Otoparklarda mesuliyet kimin ?

Otoparklarda mesuliyet kimin ?

admin admin -
76 0

Araç sahipleri yüz binlerce liralık araçlarını kimi vakit kısa süreli kimi vakit da uzun soluklu olarak otoparklara bırakıyor. 

Ücretli ya da parasız otoparklar, özellikle büyükşehirlerde sürücülerin kurtarıcısı haline geldi. Sadece birçok vasıta sahibi “Araca ya da içindekilere zarar gelir mi?” korkusu yaşıyor. Araçlar otoparktayken yaşanmış olan bir olumsuzlukta vasıta sahibi mi yoksa otopark sahibi mi görevli?

Avukat Emel Özbek, teslim alınan aracın sorumluluğunun otopark işletmecisine ait bulunduğunu söylüyor.

“Siz bir otoparka aracınızı bıraktıysanız aranızda bir sözleşme kurulmuş olur. Ve kanun açıkça meydana gelebilecek herhangi bir çalınma, hasar yada zarar verme durumundan işletmecinin görevli bulunduğunu belirtmiş.”

“‘Kaybolan eşyadan görevli değiliz’ yazısının hükmü yok”

Otopark duvarlarındaki “mesuliyet kabul etmiyoruz” yazısı da hukuken bağlayıcı değil.

Özbek, “Burada otopark, garaj yada benzeri yeri işleten kişinin sorumluluğu vardır. Bilhassa alışveriş merkezlerinin otoparkında “kaybolan ya da çalınan eşyalarınızdan müessemiz görevli değildir” der. Bu yazının hiçbir önemi yok. Zira sorumlulukları var. Kanunda bununla ilgili açık yargı var” dedi.

“Kapılar açık bırakılırsa otopark işletmecisi görevli olmaz”

Vasıta sahiplerinin de tedbiri elden bırakmaması icap ettiğini vurgulayan Özbek şöyleki konuştu:

“Mesela çok yüklü bir paranızı görünecek şekilde bırakırsanız ya da aracınızın kapılarını açık bırakır anahtarı alır çıkarsanız bu şekilde bir durumda belirgin bir halde siz kusurlu olmuş olursunuz. Böylece işleten sorumluluktan kurtulmuş olur.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir