İş Dünyası

Petrolün varil fiyatı 101,76 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 101,76 dolardan işlem görüyor.

Dün 101,87 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 101,22 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.30 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,53 artarak 101,76 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 95,19 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde, Rusya’nın ihracatındaki kesintiler, büyük üreticilerin üretimi kısma ihtimali ve ABD’deki bir rafinerinin kısmen kapatılması sebebiyle artan arz sıkıntısı endişeleri etkili oldu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman’ın, hafta başlangıcında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşlere karşılık üretimi kısabileceğini açıklaması piyasalarda arz daralması endişelerini destekleyerek tutarları yükseltti.

OPEC+ grubu, eylül ayı için beklenenden daha düşük bir üretim artışına giderek petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma sonucu almıştı. Grup, temmuz ve ağustos ayları için günlük 648 bin varil üretim artışı hedeflemişti.

bp, çarşamba günü, bir elektrik yangını sebebiyle ABD’nin Indiana eyaletindeki günlük 430 bin varil kapasiteye haiz Whiting rafinerisinin bazı ünitelerini kapattığını bildirdi.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış da talebin yüksek seyrettiği algısıyla tutarları destekledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta ortalama 3 milyon 300 bin varil azalarak 421,7 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların ortalama 450 bin varil azalacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 8 milyon 100 bin varil azalışla 453,1 milyon varile düştü. Söz mevzusu dönemde ABD’nin benzin stokları da 100 bin varil azalışla 215,6 milyon varil oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu