Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Prof. Dr. Orhan Şen’den ürperten sözler

Prof. Dr. Orhan Şen’den ürperten sözler

admin admin -
72 0

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporojya’nın çatışmaların ortasında kalması endişeleri arttırırken, Ukrayna olası nükleer sızıntıya hazırlanıyor. 

Prof. Dr. Orhan Şen, “Zaporijya patlarsa yeni bir Çernobil faciası yaşanır mı?” sorusuna “Dilimiz varmıyor fakat patladığı anda ki o şekilde göründüğü gibi bunun sonunda bir kaza olacak burada. Çernobil birazcık daha yukarıdaydı Zaporojya birazcık daha aşağıda” yanıtı verdi. İşte Prof. Dr. Orhan Şen’in CNN Türk canlı yayındaki açıklamaları…

Prof. Dr. Şen, “Çernobil de ilkin bizim Doğu Karadeniz kıyılarını etkiledi, sonrasında meteorolojik şartlar döndü, Polonya’yı etkiledi. Polonya’da 20 yıl sonrasında kanser vakaları en yüksek seviyeye geldi. Bu fazlaca mühim. Burada çıkan, bu bir nevi kirletici, oradaki ışınım da bir kirletici. Bu da hava hareketleriyle sağa sola gidecek. Burada meteorolojik atmosfer şartları mühim. Patladığı anda yada sızıntı başladığı andaki meteorolojik şartlara bakmamız lazım. Değişebilir. Türkiye fazlaca yakın. 650 kilometrelik çemberin içinde. Şu demek oluyor ki bu çember 700 km dediğiniz süre Marmara Bölgesi’ni de içine alıyor” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir