Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rusya ve Myanmar, Nükleer Enerji Alanında Yeni Bir İş Birliği Seviyesine Ulaştı

Rusya ve Myanmar, Nükleer Enerji Alanında Yeni Bir İş Birliği Seviyesine Ulaştı

-
1 0

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom heyetinin Mynamar’a düzenlediği çalışma ziyaretinde iki ülke arasında barışçıl nükleer enerji kullanımı ve diğer ilgili yüksek teknoloji alanlarında yürütülen iş birliği çabalarının ilk sonuçları değerlendirildi.

Ziyaret sırasında Rosatom Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Spassky ve Myanmar Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Aung Zeya arasında ortak koordinasyon komitesinin ilk toplantısı yapıldı. Toplantı sırasında Rus ve Myanmarlı yetkililer, düzenleyici bir çerçeve oluşturma, nükleer altyapıyı geliştirme, personel eğitimi, Myanmar’da halkla birlikte çalışma gibi ikili iş birliğinin büyük önem taşıyan alanlarını ele aldılar. Toplantının ardından bir protokol imzalayan iki ülke nükleer enerji alanında yeni bir iş birliği seviyesine ulaşmış oldu.

Rosatom Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Spassky ziyaret sırasında Myanmar Bilim ve Teknoloji Bakanı Myo Thein Kyaw ve Myanmar Elektrifikasyon Bakanı Taung Khan ile de bir araya geldi. Toplantıda, Rus tasarımına dayalı güç ünitelerinin inşası ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönergelerine uygun olarak Myanmar’da nükleer altyapının geliştirilmesine odaklanılarak, ilgili bakanlıklar arasındaki önemli iş birliği alanları ele alındı.

Spassky başkanlığındaki Rus heyet, Rosatom ve Myanmar Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Nükleer Teknoloji Bilgi Merkezi ve Yangon Teknoloji Üniversitesi’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Bilim Festivali’nin açılışına da katıldı.

Her iki ülke nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusunda iş birliği yapılması ve bu ortak çalışmanın hızlı bir şekilde uygulamaya koyulması konusunda ortak bir anlayışa sahip. Rusya Federasyonu ile Myanmar arasındaki ortak koordinasyon komitesi, 6 Şubat 2023 tarihinde imzalanan ve atom enerjisinin barışçıl kullanımında iş birliğine odaklanan Hükümetlerarası Anlaşmanın ardından kuruldu.   

Önemli alanlardaki istişareler, mutabık kalınan programlara göre devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir