Yazmaz.com | Türkiye & Dünya Gündemi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haber
  4. »
  5. Şırnak’ta fabrika gibi okul

Şırnak’ta fabrika gibi okul

admin admin -
84 0

Silopi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, kentteki okulların sıra ve masa ihtiyacını karşılıyor. Öğrenciler, masa ve sandalyeleri yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirmek için harıl harıl çalışırken 3 milyon ciro elde etti.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, bölgedeki okullar için masa, sıra, kütüphane ve dolap üretimi yaparak hem ülke ekonomisine yılda ortalama 3 milyon katkı sağlayarak gelir elde ediyor.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda bölgedeki okulların mobilya ihtiyacını karşılamak için adeta bir fabrika benzer biçimde çalışıyor.

Mevzu hakkında açıklamada bulunan Silopi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Imalathane Sorumlusu Reşit Sunar, okullarının döner sermaye dahilinde ortalama 3 milyon ciroya ulaştığını söyledi.

Hedef uzun solukta 5 trilyon ciro

Okullarının kısa vadeli hedeflerine ulaştığını ifade eden Sunar, “Uzun vade de 5 trilyonluk ciro için birçok etkinlik kolunda iş üretmeyi hedeflemektedir. Okulumuz bünyesinde 6 usta öğretici, 2 öğretmen ve 26 öğrenci etkin olarak iş yapmaktadır. Ek olarak okulumuzda alt derslik 60’a yakın öğrencimiz montaj hattımızda iş yapmaktadır. Mobilya, metal ve elektrik bölümlerimiz döner ana para dahilinde üretim yapmaktadır. Ders aletleri yapım merkezi ile gerçekleştirdiğimiz protokoller dahilinde tüm bölgeye okul sıra masası, dolap, öğretmen kürsü ve sandalyesini üretmekteyiz” dedi.

“Kendine ve bölgesine yeten okul”

Mobilya bölümünde akla gelebilecek tüm mobilya model ve çeşitlerini üretmekte olduklarını aktaran Sunar, “Metal bölümümüzde ise atık toplama ve geri dönüşüm konteynerleri ve toplantı sandalyeleri konusunda çalışmalarımız mevcuttur. Meslek lisesi olarak kendine ve bölgesine yeten bir okul olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemekteyiz. Çevre okulların bakım onarım işlerini artık okulumuz üstlenmektedir. Bulunmuş olduğu bölgeye katma değer takan okulumuz, nitelikli ara eleman yetiştirme mevzusunda da öncü okullardandır” şeklinde konuştu.

Atölyede çalışan öğrencilerden Mustafa Bulut ise atölyede hem meslek edindiklerini hem de aile geçimine katkıda bulunduklarını söylemiş oldu beyan etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir