Türkiye Gündemi

TEKNOFEST Samsun’da

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl ki durağı Karadeniz Bölgesi’nde 30 Ağustos-4 Eylül’deki etkinliklerle Samsun’da büyük final meydana getirecek.

 

Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin milli teknoloji ekosisteminde tehlikeli sonuç rol oynayan bakanlıklar, başkanlıklar, kamu ve {özel sektör} kuruluşları, akademik kurumlar ve medya şirketlerinin de aralarında bulunmuş olduğu 101 kurumla beraber düzenlenen etkinliklerin final kısmı Samsun Çarşamba Havalimanında gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST, bu yıl Karadeniz Bölgesi genelinde ulusal mücadelenin başladığı Samsun merkezli düzenlendi.

TUSAŞ, Samsun’daki TEKNOFEST’te vitrine çıkacak

Bölgedeki illerde çeşitli teknoloji yarışmaları gerçekleştirilirken TEKNOFEST Karadeniz’in final bölümünde 6 gün süresince teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, atölyeler, ödül törenleri, sahne gösterileri ve konserler yapılacak.

Türkiye’nin önde gelen kamu ve {özel sektör} firmalarının yer alacağı TEKNOFEST Karadeniz’de son dönemde geliştirilen milli teknoloji ürünleri sergilenecek.

Hava araçları yakından incelenebilecek

Türkiye’de geliştirilen ve üretilen “Milli Kanatlar”ın şov uçuşlarına sahne olacak TEKNOFEST Karadeniz’de, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, Hürkuş, Atak helikopteri, Gökbey helikopteri, Aksungur uçuş gösterileri gerçekleştirecek. Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin F-16 uçakları ile Solo Türk ve Türk Yıldızlarının görkemli akrobasi uçuşları festival heyecanını doruklara taşıyacak.

Statik sergi alanında ise Bayraktar Kızılelma, Hürjet, Akıncı TİHA, F-16, F-4, AS-532 EuroCopter, T-38, CN-235 CASA, CN-235 CASA, Atak-II, Hürkuş, Bayraktar TB2, AB 412, Anka, Göksey, Bell 429 ve Melle Muharip Uçak benzer biçimde hava araçları ziyaretçiler tarafınca yakından incelenebilecek.

Teknoloji etkinlikleri ve konserler

Festival kapsamında düzenlenen “Sahne Senin” etkinliği gençlerin eğlencesine ortak olurken, eğitici atölyelerde öğrenciler bilim, teknoloji ve uzayla dolu bir macera yaşayacak.

Refik Anadol “Makine Hatıraları: Uzay Sergisi”, bilim şovları, dikey rüzgar tüneli, tecrübe tırları ve sanal gerçeklik tüneli ise katılımcıları değişik teknolojilerle tanışma ve onları deneyimleme fırsatı sunacak. Paydaş-sponsor ve katılımcı stantlarında her yaştan ziyaretçiye hitap eden çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek.

Yere bağlı balon uçuşları ve ilk uçuş etkinlikleri ise festivalde gençlerin ayaklarının yerden kesilmesini sağlayacak.

TEKNOFEST konserleri kapsamında Kıraç, Zara, Uğur Işılak, Resul Dindar ve İlyas Yalçıntaş sahne alacak.

Milli teknolojiler “akıllı kent” Samsun’daki TEKNOFEST’te sergilenecek

150 binden fazla ekip başvurdu, 7 milyon liranın üstünde ödül dağıtılacak

Milli teknoloji üretme ve geliştirme mevzusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için festival kapsamında düzenlenen TEKNOFEST teknoloji yarışmaları bu yıl 40 ana alan ve 99 değişik kategoride düzenlendi.

Yarışmalara 81 il, 107 ülkeden 150 binin üstünde ekip, 600 binin üstünde katılımcı başvuruda bulunmuş oldu. Ön eleme aşamasını geçen takımlara 22 milyon liranın üstünde araç-gereç desteği sunuldu.

TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara da 7 milyon liranın üstünde ödül verilecek.

Ziyaretçilere online kayıt imkanı

TEKNOFEST’i ziyaret etmek isteyenlerin https://www.teknofest.org/tr/https://www.teknofest.org/tr/ internet sayfası üstünden online kayıt yaptırması gerekiyor.

30 Ağustos-4 Eylül’de Samsun Çarşamba Havalimanında gerçekleşecek TEKNOFEST Karadeniz’e ziyaretçi olarak katılmak isteyenler internet sayfası üstündeki formu eksiksiz doldurarak online kayıt yapabilecek.

7 yaşın altındaki ziyaretçiler için kayıt zorunluluğu bulunmazken, ebeveyn refakati ile festivali ziyaret edebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu