Ticari kredi faizleri sınırlandırılıyor

Merkez Bankası kredi büyümesini ve maliyetleri azaltacak tedbirler aldı. Bankalara uyguladıkları ticari kredi faiz oranına göre menkul kıymet bulundurma zorunluluğu getirdi. Hedef; kredi faizleri ile siyaset faizi arasındaki makasın daralması.

Merkez Bankası makro ihtiyati tedbirleri devreye soktu. Ticari kredi faizlerine sınırlama getirdi. Bankaların şirketlere sağlamış olduğu kredilerde taban faiz oranı yüzde 22 virgül 85 olarak uygulanacak. Bu oranın üstüne çıkanlar kat sayılara göre tahvil bulunduracak.

Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20 oranında devlet tahvili alımı yapılacak. Yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis edilecek. Böylece ticari kredi faizlerinin yüzde 30’un üstüne çıkması zorlaştırılmış oldu.

Merkez Bankası faiz kararını deklare etti

Düzenlemeyle kredilerin dövize dönüşünün önüne geçilmesi de hedefleniyor. Uzmanlar düzenlemeyle beraber kredi faiz oranlarının bir miktar aşağı gelebileceğini ön görüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Ticari kredi faizleri sınırlandı Ticari kredi faizleri sınırlandırılıyor için yorumda bulun

    Ticari kredi faizleri sınırlandırılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ticari kredi faizleri sınırlandırılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.