Türkiye Gündemi

TÜBİTAK teknoloji meraklılarını ağırlayacak

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen 40 yarışmadan 15’ini düzenleyen TÜBİTAK, yapacağı etkinliklerle de bilim ve teknoloji meraklılarını stantlarında ağırlayacak.

TÜBİTAK, 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilecek dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te yarışma ve etkinlikleriyle göz dolduracak.

Bu yıl TEKNOFEST kapsamında meydana gelen 40 yarışmadan 15’ini düzenleyen TÜBİTAK, ilk kez gerçekleştirdiği yarışmalarıyla da dikkati çekiyor.

Güncel konu ve teknolojilere yönelik, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri, Çip Tasarım, Hyperloop Geliştirme ve Dikey İnişli Roket Yarışmaları olmak suretiyle 4 yarışma, bu yıl ilk kez düzenleniyor.

TÜBİTAK ve enstitüleri tarafınca meydana gelen öteki yarışmalar, Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Vasıta, Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Vasıta, Uluslararası İnsansız Hava Araçları, Liseler Arası İnsansız Hava Araçları, Uluslararası Özgür Görev İnsansız Hava Araçları, Robotaksi Binek Otonom Vasıta, Ulaşımda Suni Zeka, Biyoteknoloji ve İnovasyon, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje ve PARDUS 21 Hata Soruşturma ve Tavsiye yarışmaları şeklinde sıralanıyor.

Söz mevzusu yarışmalarda aşama alanlara ödülleri Samsun’da verilecek. Yarışmaya katılanlar ek olarak, ürünlerini ve projelerini TEKNOFEST’te sergileme imkanı bulacak.

TÜBİTAK yayınları indirimli satılacak

TÜBİTAK Bilişim ve Informasyon Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), BİLGEM Evreni, Öncülerle Gülümse, Sorularla BİLGEM, Bil Bul, Mayın arama dedektörü OZAN ile Kum Havuzunda Hazine Bulma şeklinde etkinlikleriyle festivalde yerini alacak.

Kurumun ücretsiz dijital popüler bilim yayını Bilim Genç tarafınca TEKNOFEST’e özel geliştirilen mobil uygulama ile Bilim Genç standını ziyaret eden kişiler tabletleri kullanarak data yarışmasına katılabilecek. Yarışmada doğru bilinen soru sayısına göre çeşitli ödüller verilecek.

TÜBİTAK Meraklı Küçük dergisinin kahramanları Pıtır ve Kıtır’ın maskotları, TÜBİTAK kitap satış standında gelenleri karşılayacak.

Kitap satış standında 2 yaştan itibaren her yaş grubuna hitap eden eğitici ve genel kültür alanlarına ilişkin kitap ve dergiler satışa sunulacak. Kitaplarda TEKNOFEST’e hususi yüzde 20 indirim uygulanacak. Standı ziyaret eden katılımcılara TÜBİTAK popüler bilim dergilerinin eski sayıları armağan edilecek.

TÜBİTAK destekli kurulan Antalya Bilim Merkezi, Elazığ Bilim Merkezi, GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi, Kayseri Bilim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi, Konya Bilim Merkezi, Yozgat Bilim Merkezi ve Üsküdar Bilim Merkezi, festivalde değişik yaş grupları için çeşitli imalathane emekleri gerçekleştirecek.

Uzaydan kutup araştırmalarına değişik mevzularda etkinlikler yapılacak

TÜBİTAK MAM da etkinlik alanında düzenleyeceği çeşitli etkinliklerle genç ziyaretçilere festival coşkusunu yaşatacak. Söz mevzusu etkinlikler içinde, sismometre ile yer hareketlerini anlık ölçme, parmak izi tozları ile deneysel emek harcama, mikroskopta değişik materyallerin uygulaması, mikroplastiklerin tespiti, atık su filtrasyon oyunu ve sıvı azot ile garip deneyler şeklinde etkinlikler yer alacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu