Türk F-16’larına Yunan tacizi sürüyor

Ege Denizi’nde NATO görevi yapan Türk uçaklarına, NATO üyesi Yunan F-16’larınca radar kilidi atılarak tacizde bulunmayı sürdürüyor

 

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye bakılırsa, Ege Denizi’nde icra edilen NATO’nun havadan erken suç duyurusu AWACS uçağı ve Nexus Ace eğitim görevini gerçekleştiren 2 Türk F-16 cenk uçağı, 24 Ağustos’ta Yunanistan’a ilişik F-16 savaş uçakları tarafınca radar kilidi atılarak taciz edildi.

Türk uçaklarının da radar kilidi atarak, Yunan uçaklarına lüzumlu karşılığı verdiği öğrenildi.

“Yunanistan’ın gerginliği çoğaltmak için ısrarla NATO görevlerini hedef almaya devam ettiğini” belirten kaynaklar, yaşanmış olan son rahatsızlık vakasıyla Yunanistan’ın, kasıtlı ve planlı olarak bu davranışlara yöneldiğini beyan etti.

”Uçuş emniyetini riske atıyor”

Daha önceki tacizde olduğu benzer biçimde bu olayda da NATO makamlarının bilgilendirildiğini aktaran bakanlık kaynakları, bu olayın, Yunanistan Savunma Bakanlığının bir önceki vakayla ilgili yapmış olduğu açıklamalarının gerçeği yansıtmadığının kanıtı bulunduğunu altını çizdi.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunanistan’ın bu davranışının, NATO müttefiklik ruhu ile bağdaşmadığını ve uçuş emniyetini önemli seviyede riske attığını kaydetti.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türk F-16'larına Yunan tacizi devam ediyor Türk F-16’larına Yunan tacizi sürüyor için yorumda bulun

    Türk F-16’larına Yunan tacizi sürüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türk F-16’larına Yunan tacizi sürüyor için ilk yorumu yapabilirsin.